קרחת

הקרחה

קרחת הינה תופעה נפוצה אצל לא מעט גברים בימינו. כשמונים אחוז מהגברים עד גיל 40 יסבלו מסוגים שונים של התקרחות שתתאפיין לרוב בנסיגה של קו השיער הקדמי ועד להתמעטות של כמות השיער באזור הקדקוד. חשוב להדגיש שיש הבדל בין התקרחות גברית לבין נשירת שיער (Hair loss), מאחר והגורמים העיקריים להתקרחות הינם נטייה גנטית ומשפחתית וגם סיבות הורמונליות. נשירת שיער הינה נחשבת לבעיה אחרת – מניעת נשירת שיער בקרב גברים תטופל בצורה שונה מבעיית ההתקרחות. במאמר זה נרחיב אודות הסיבות שקשורות להתקרחות וסוגי ההתקרחות הקיימים וכיצד ניתן לסייע במצבים אלה.

קרחת

מהי התקרחות גברית

התקרחות הינה בעיה שכיחה שבהחלט מטרידה לא מעט גברים. היא עשויה לגרום להורדת הביטחון ודימוי עצמי ירוד, לרבות אצל גברים צעירים שמתחילים להקריח. בתהליך ההתקרחות השיער מתחיל לנשור ואינו גדל שוב, למעט מקרים בהם ההתקרחות נגרמת ממחלה או מסטרס זמני. לרוב, ההתקרחות תחל אצל הגברים בעשור השלישי או הרביעי לחייהם, על אך שיש גברים שכבר בגיל העשרים שלהם מתחילים להקריח. ההתקרחות לרוב הינה הדרגתית, לכן גם התופעה של שיער דליל אשר יציריך טיפול שיקום לשיער דליל תופיע בצורה הדרגתית ע”י נסיגה של קו השיער הקדמי ודילול של כמות השיער מקדימה ובצדדים ויודגש עם קרחת בקדמת הראש. גם נשים יכולות לסבול מהתקרחות, בדרך כלל לאחר גיל המעבר, אולם נשים לעומת גברים, מאבדות את השיער באזור הקדמי לרוב.

נציין עוד שהמקרה השכיח ביותר של נשירת שיער אצל גברים, מכונה גם בשם התקרחות אנדרוגנית, או – Androgenic Alopecia. כמו כן, אחד ממאה גברים בגילאים שונים יכול לסבול מקרחת גלגל אזורית Alopecia Areata, שנחשבת בימינו לתופעה שכיחה לרבות אצל גברים צעירים, אולם אצל מרביתם ישוב השיער לצמוח אחרי שנה. מומחים טוענים כי התופעה תגרם כתוצאה ממכשול במערכת החיסון וטרם יש לכך טיפול נקודתי. בנוסף, יש צורה של התקרחות שהיא מפוזרת ומאופיינת בדלדול כל שיער הראש בצורה אחידה, בהיעדר קרחות של ממש, ועבור מקרים אלה יש טיפול רפואי.

קרחת מאחורה

סוגי התקרחות לקרחת

סוגי התקרחות לקרחת יש כפי שצוין מספר סוגים שחלקם שכיחים ביותר וחלקם מתאפיינים באזורים שונים בגוף ולא רק על הראש. כמו כן, לכל סוג יופיעו סימפטומים אחרים, להלן פירוט של סוגי התקרחות:

  • אלופציה מונולוקולאריס – הנשירה מתמקדת באזור ספציפי בגוף, ללא התפשטות לאזורים אחרים.
  • אלופציה מולטילוקולאריס – התקרחות בכמה וכמה אזורים על הגוף.
  • אלופציה ברביאה – נשירה רק באזור הזקן אצל גברים.
  • אלופציה טוטאליס – נשירה של כל שיער הקרקפת.
  • אלופציה אוניברסליס – נשירה של כל השיער בכל אזור בגוף, החל מהקרקפת וכלה בריסים, בית שחי, מפשעה וכו’.

לרוב, ההתקרחות הראשונה תחל לפני גיל שלושים. מערכת החיסון של מי שלוקה בה משבשת את היווצרות השיער הנורמלי בכך כשהיא תוקפת את הזקיקים של השיער. סבירות גבוהה שמדובר בקשר תורשתי וגנטיקה, שכן התקרחות עשויה לעבור במשפחה מקרבה ראשונה ומכך נסיק ששני המינים עלולים לסבול ממנה באותה מידה, גם גברים וגם נשים.

גבר עם שיער

סיבות נוספות הגורמות לתופעת קרחת

עוד סיבות לקרחת בקרב האוכלוסייה כשני אחוזים מהאוכלוסייה לוקים במחלה, בהם גם גברים וגם נשים. אצל גברים מלבד ההתקרחות הטיפוסית שמתחילה מגיל 40, ישנה התקרחות זכרית שהיא תוצאה של רגישות גנטית לחומר דיהידרו – טסטוסטרון שהוא משפיע על הזקיק בצורה נגטיבית. הוא מקצר את שלבי הצמיחה והשיער הופך לזעיר ועדין עד כדי נשירה. גם אצל נשים נראה נשירה והתקרחות אשר תצריך טיפולי השתלת שיער לנשים עם זאת סיבותיה שונות מאשר אצל הגבר שיצטרך לבצע השתלת שיער לגברים, אצלן ההתקרחות יכולה לנבוע מלקיחת תרופות, מאנמיה, סכרת, פעילות יתרה של בלוטת התריס, סטרס, דיאטות, גלולות, שינויים הורמונליים ומשימוש מוגבר בתכשירי שיער והחלקות למיניהם.

על מנת שהטיפול יהיה בהתאם לסיבת ההתקרחות, חשוב שהאבחנה תהיה מדויקת באם מדובר בהתקרחות שהיא על בסיס מחלה כרונית או דילול שיער כתוצאה מסימפטום של מחלה אחרת. האלופציה נפוצה גם בקרב ילדים והם יהוו עשרים אחוז מהלוקים בה, בעוד תינוקות עד גיל שנה לא יסבלו ממחלה זו. ההתקרחות אצל ילדים תבוא לידי ביטוי במקומות שונים בקרקפת או באזורים שונים בגוף.

דרכי טיפול בהתקרחות בכל דרך בא תבוא לידי ביטוי המחלה, יש לזכור שהזקיקים של השיער עדיין חיים והם ימתינו לסימן על מנת להתחדש ולהצמיח שיער בצורה תקינה. ואכן נראה שאצל חמישים אחוז ממי שלוקה במחלה הצמיחה של השיער חוזרת גם אם לא בוצע טיפול. ישנם כאמור מגוון טיפולים שיכולים להאיץ את קיצה של למחלה זו, כמו זריקות סטרואידים וקורטיזון, קרמים ומשחות על בסיס סטרואידים וגם תרופה שעונה לשם מינוקסידיל.

ילד עם קרחת

טיפולים לילדים באזורי התקרחות

הטיפולים שמוצעים לילדים יהיו גם בהתאם לאזורי ההתקרחות, לרוב הטיפול יעשה גם באמצעות משחה סטרואידית אך במקרים קשים יתבקשו הילדים ליטול כדורי סטרואידים. ישנם גם טיפולים טבעיים אלטרנטיביים מומלצים לילדים כמו דיקור שעשוי לשפר את זרימת הדם לאזור הזקיק של השיער או צמחי מרפא שמרגיעים ועוד. לא קיים היום טיפול גורף שעובד על כל מי שלוקה באלופציה אראטה, ועבור אנשים רבים חלק מהטיפולים המוצעים לא אפקטיביים והם נאלצים לחפש אלטרנטיבות אחרות. מה שכן, הורדת לחץ וגישה חיובית יכולים לגרום למחלה לחלוף מהר יותר.

השתלות שיער רק באסתטיקה ויופי ישראל כפי שניתן להבין רוב הפתרונות המוצעים לעיל לא תמיד מסייעים לכל מי שסובל מקרחת, ונותר לא פעם פשוט להמתין עד שהבעיה תחלוף כפי שבאה ולפעמים מדובר בשנים ארוכות. עבור אותם אנשים שכמהים לשיער ולשיפור תחושת הביטחון העצמי שלהם הוקמה המרפאה שלנו – “אסתטיקה ויופי ישראל”, אנו מומחים להשתלות שיער בישראל בשיטות החדשניות ביותר ועם רזומה של קהל מטופלים רב שמרוצה מאוד מהתוצאות שעל ראשו.

אנו מבצעים השתלת שיער בהיעדר כל כאב או צלקת כשהתוצאות הינן מרשימות, והחשוב מכל נראות לגמרי טבעיות והרמוניות עם כל מראה.
מרפאותינו נחשבת לאחת מבין המרפאות המתקדמות בארץ בתחום ההשתלות שיער, במרפאה מוצעים מגוון של טכניקות וטיפולים חדשניים שמדמים את השיער הטבעי על הראש בצורה מושלמת עם זה באמצעות השתלת שיער, או תוספות שיער קליפסים, וכן פאות לגברים, ושאר הפתרונות למראה מושלם, כך שבעזרת השיטה וצוות מקצועי ומיומן, תוכלו לחזור ליהנות ממראה צעיר ויפה יותר.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

מעוניינים בפרטים מלאים? השאירו פרטים!
תוכן עניינים
מה חדש באתר?
Call Now Button
עדכון סגר הקורונה:

לקוחות יקרים, בהתאם להחלטת הממשלה להטלת סגר כללי ברחבי הארץ, לא תיהיה קבלת קהל בתקופת סגר זו. 
עם תום הסגר, אנו נחזור לפעילות מלאה ונשמח לתת לכם את השירות הטוב ביותר!