פסוריאזיס בציפורניים

פסוריאזיס בציפורניים

מחלת הפסוריאזיס תבוא לידי ביטוי ותופיע בכמה אזורים על הגוף שלנו, אחד מהם זה בציפורניים שעל הידיים והרגליים. השכיחות של אזור הציפורניים בקרב כל מי שלוקה בפסוריאזיס הינה מעל לחמישים אחוז ויותר. פגיעה במצע של הציפורניים תראה כמו שקערוריות זעירות על הציפורניים, נקודות אדומות או הופעה של קווים רוחביים על פני הציפורן, סדקים, עד למצב של התפוררות של כל הציפורן. המאפיינים של פסוריאזיס בציפורניים לרוב לא ייחודיים למחלה ובדרך כלל האבחנה הקלינית בייחוד במקרה של פטרת הציפורן תהייה מאתגרת. במקרים שיש מעורבות של העור והמפרקים האבחון יהיה יותר פשוט, אך כשיש מעורבות בלעדית של הציפורנים יש צורך לבצע אבחנה מדוקדקת. חשד לפסוריאזיס בציפורן יחייב בדיקה קלינית מוקפדת של רופא מומחה למחלות ציפורניים ואבחון של מחלת הפסוריאזיס של אותו המטופל, בדיקה פיזית של כל האברים בסיוע של בדיקות מעבדה.

פסוריאזיס

מה הם הגורמים לפסוריאזיס בציפורניים

עד כה, לא ברור מה בדיוק הטריגר שגורם לפריצת המחלה של פסוריאזיס בציפורניים, כמו שלא ידוע בדיוק מה הגורם להתפרצות של פסוריאזיס בכלל. המנגנון של המחלה ברור, אך לא ברור מה גורם לו להתפרץ. בדומה לכל מחלה שהיא אוטואימונית, שבה מערכת החיסון תוקפת את התאים שבגוף, גם פסוריאזיס בציפורניים נחשבת למחלה שכדי שתתפרץ חייבים להיות כמה וכמה גורמים במקביל שיכללו תנאים גנטיים ספציפיים, תנאים סביבתיים, תנאים נפשיים וכדומה.

התסמינים של פסוריאזיס בציפורניים

פסוריאזיס בציפורניים יבוא לידי ביטוי בכמה חלקים באברי הציפורן וכן בעור שנמצא תחת הציפורן. המחלה לא תבוא לידי ביטוי רק באזור של הציפורניים. נהוג לסווג את התסמינים ל-3 קבוצות להלן:
אוניקוליזיס – יצירה של כיס אוויר בין החלק הקרני של הציפורן לבין המצע של הציפורן בשל התרוממות של הציפורן למעלה.
טיפת השמן – שינוי של הצבע של הציפורן לגוון צהבהב בהתאם לשמן באזור שנמצא מתחת לאזור שמחובר לעור שנקרא צלחת הציפורן.
פיטינג – נסיגה בגדילה של החומר הקרני שהוא הרכיב של הציפורן. במקרה הזה הציפורן מפסיקה לצמוח והעור שנמצא מתחת מתחיל לבלוט החוצה.
סך הכל, כל מי שחולה בפסוריאזיס בציפורניים יכול לסבול מצורות שונות של ציפורניים חולות, משינוי כלשהו בצבע שלהם וגם מנשירתן. לעיתים יכול להתלוות לכך גם כאב באזור של הציפורניים ווכן זה עלול להיות פסוריאזיס מדבק.

כיצד נאבחן את הפסוריאזיס

פסוריאזיס מאבחנים באמצעות בחינה של מנעד התסמינים הקליניים של המחלה. יחד עם זאת, ישנם מקרים כי ייתכן והמקור הוא בעקבות נטילת תרופות או חשיפה מרובה לחומרים מסוימים או בשל מחלות עור או ציפורניים אחרות ואז יהיה צורך בבדיקת ביופסיה שתאבחן במדויק. בזמן האבחון הרופא יעריך את השטח שנפגע, יקבע את גודל הפגיעה שבאה לבידי ביטוי בתפקוד ביום יום ואת החומרה של המחלה ועוד.

פסוריאזיס בציפורניים

איך מטפלים בצורה יסודית

הדבר החשוב ביותר בכל הליך הטיפול בפסוריאזיס בציפורניים הינו שמירה על היגיינה בציפורניים הפגועות וזאת כדי למנוע הדרדרות של המצב וגם חשוב למנוע חדירה של מזהמים בפרט פטרת בציפורניים. חשוב לזכור שפסוריאזיס אינה מחלה שמדבקת, אולם הפגיעה בעור יכולה לגרום לה להיחשף למחלה אחרת. יחד עם זאת, נהוג לטפל בפסוריאזיס בציפורניים על ידי מריחה של משחה בשגרה, במקרים מסוימים צריך יהיה לחבוש את הציפורניים או לאטום אותן על ידי שקית ניילון כדי לוודא שהחומרים נספגו טוב בעור. הטיפול חייב להתבצע בצורה קפדנית ביותר בהיעדר חריגות וכמובן שתחת פיקוח של רופא עור מומחה.

במקרים מסוימים יש צורך גם להסיר את האזור הנגוע בציפורן או את כל הציפורן באמצעות תהליך כירורגי. כמו כן הפסוריאזיס עלול להופיע גם באזור הראש ומכונה פסוריאזיס בקרקפת אשר לעיתים עלול לגרום לנשירת שיער, ולצורך של טיפול מסיבי ובמקרה הצורך גם בהשתלת שיער, על מנת שמראה השיער יראה עשיר ועם ברק, ולכן מומלץ לבצע השתלת שיער בישראל עם טכנולוגיה מתקדמת ואחריות, כך תהיו רגועים שהטיפול נעשה בקפידה ובזהירות. כיום בישראל מתבצעת השתלת שיער לגברים וכן השתלת שיער לנשים בשיטה המתקדמת ביותר בעולם.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

מעוניינים בפרטים מלאים? השאירו פרטים!
תוכן עניינים
מה חדש באתר?
Call Now Button
עדכון סגר הקורונה:

לקוחות יקרים, בהתאם להחלטת הממשלה להטלת סגר כללי ברחבי הארץ, לא תיהיה קבלת קהל בתקופת סגר זו. 
עם תום הסגר, אנו נחזור לפעילות מלאה ונשמח לתת לכם את השירות הטוב ביותר!