פסוריאזיס בפנים

פסוריאזיס בפנים

ישנם כמה כמה סוגים של פסוריאזיס, אחד מהם יבוא לידי ביטוי באזור הפנים. הזן הקלאסי של פסוריאזיס מתאפיין בשטחים מסוימים בגוף כגון אזור המרפקים, בברכיים ובקרקפת. אי לכך, ניתן גם למצוא פסוריאזיס בפנים. מדובר בזן שיכול להתפרץ בשל חשיפה לחיידק שמכונה – הסטרפטוקוקוס. חיידק שמתביית בגרון והוא נפוץ מאוד בקרב ילדים, אולם גם מבוגרים יכולים לחלות בו. הרפואה המשלימה בימינו מכירה בגורם התורשתי ובפעילות יתרה של מערכת החיסון בהקשר למחלת הפסוריאזיס, אולם גם מאבחנת מצבי חוסר איזון פנימי פיזיולוגי ומנטלי שיכולים להחריף את המחלה ולגרום לה להתפרץ שוב.

פסוריאזיס

מה הם התסמינים של פסוריאזיס בפנים

בדומה למחלת הפסוריאזיס שפוגעת בכל מיני אזורים בגוף, גם פסוריאזיס בפנים יבוא לידי ביטוי בקשקשת בגוון כסוף ובפריחה שמופיעה על העור. עם זאת, לרוב יהיה קשור לגרד חמור במקומות מסוימים בפנים ויכול להגיע גם לפסוריאזיס בקרקפת. בשל כך, הסיכוי לזיהום בעקבות כל נגע על העור ולדימום, יכול להיות גבוה בקרב כל מי שסובל מפסוריאזיס בפנים. הנגעים העוריים פונים מעט מעל גב העור והתסמינים לרוב יבואו ויחלפו בצורה התקפית. כל מי שסובל מהתופעה נמצא בסיכון גבוה יותר לסבול מאיכות חיים נמוכה, מדימוי עצמי נמוך וכן ביטחון עצמי ירוד, בעיקר אם מדובר על פסוריאזיס בקרב ילדים או בני נוער שיכולים לסבול מפסוריאזיס בעוד מקומות חשופים בגוף כגון: פסוריאזיס בציפורניים, ועוד.

איך ניתן לאבחן פסוריאזיס בפנים

פסוריאזיס בפנים אפשר יהיה לאבחן על ידי בחינה של הנגעים עצמם. על אף שבמקרים מסוימים הנגעים יכולים להראות כמו נגעים שהמקור שלהם הינו ממחלה אחרת או שסיבת הופעתם הינה הורמונלית. בהתאם לזאת, ישנם מצבים בהם הרופא יבקש לקחת דוגמא מהעור לבדיקה במעבדה שבאמצעותה אפשר לוודא כי אכן מדובר על נגע עורי שנגרם בגין מחלת הפסוריאזיס והאם זה פסוריאזיס מדבק.

דבר נוסף שיכול לסייע בשיוך הנגעים למחלת הפסוריאזיס, הוא שניתן לתשאל את החולה על המחלה, אם בעבר היה בן משפחה שסבל ממנה – ובהתאם לזאת לבצע בדיקות של אבחנה מבדלת שהמטרה שלה היא בעיקר לשלול קיום פתולוגיות עוריות אחרות שיכולות להתבטא בתסמינים האופייניים.

פסוריאזיס בפנים

פסוריאזיס בפנים – תסמינים

פסוריאזיס בפנים היא לרוב המשך ישיר של פסוריאזיס שבא לידי ביטוי באזור של הקרקפת. נגעי העור יתפשטו הלאה מהקרקפת והם יהיו מאוד אדומים ומגרדים. לעיתים הם יתכסו בהרבה מאוד קשקשת בגוון בהיר או כסוף. לרוב כל מי שיש לו את המחלה יהיו לו גם תאי עור מתים באזור של הקרקפת. חשוב לא לטעות ולהניח כי אלה בכלל קשקשים שנובעים מעור שהוא יבש או שמא רגיש לשמפו מסוים.

פסוריאזיס בפנים יופיע לרוב, במקומות הללו – באזור של הגבות, מעל הגבות או בין השיער של הגבות, בקו השיער מעל המצח ובאזור שבין האף לשפה ועוד. לפעמים המחלה יכולה גם להופיע באזור של העפעפיים וגם על הריסים ותבוא לידי ביטוי באדמומיות, בנפיחות ובקרום שמתפתח עליהם.

הקרום יכול לגרום לעפעפיים לפנות כלפי מעלה או מטה – אם שולי הריסים יפנו למטה הם יכולים להפעיל עוד לחץ על העין ולגרום לדלקת בעיניים. בנוסף, יתכן גם מצב של פסוריאזיס בתוך העין, אולם זה יכול להיות במקרים נדירים. על אותו משקל, גם הפסוריאזיס יכול להתפרץ באזור שעל השפתיים, בלחי, על החניכיים ובתוך הנחיריים. מדובר במצבים לא סימפטיים כלל שיכולים ממש לגרום לבעיה בכל פעולה שגרתית כמו נשימה, בליעה אכילה וכדומה.

הטיפול בפסוריאזיס באזור הפנים

הטיפול בפסוריאזיס הפנים יכלול טיפול במשחות חיצוניות טבעיות. משחות אלה מיוצרות מצמחי מרפא סיניים שמפחיתים את התהליך הדלקתי ואת תופעת הגרד באזור של הפנים בשילוב של חומרים טבעיים שמעניקים לעור לחות ושמן טבעי.
שינויי תזונתי – המטופל מקבל המלצה לביצוע פעילות גופנית, לתוספי מזון מתאימים וטיפים לתזונה בריאה שיכולה לשפר את התסמינים של פסוריאזיס בפנים.

אנשים עם מסכה

הטיפול במחלה עצמה

הטיפול במחלה יהיה בשני מישורים – האחד להקל על הסימפטומים של המחלה כדי לשפר את מצב הנגעים שעל העור והשני יכוון לטיפול במקור של המחלה, תוך הענקת תשומת לב לגורמי המחלה הפיזיים והמנטליים. היום ידוע כבר שמתח נפשי עלול להחמיר את המחלה אצל מחצית מהחולים בקירוב ויש כאלה שסבורים כי סטרס נפשי יכול לגרום לעיתים להתפרצות הראשונית של המחלה, אצל אנשים שהפסוריאזיס מתבטא אצלם באזור הפנים, ככל הנראה יסבול מדימוי עצמי רדוד וינסה להסתיר את הנגעים, לרבות אם מדובר בילדים ונוער. רפואה המשלימה רואה בגוף ונפש יחידה אחת אינטגרלית ולכן הטיפול מיועד גם להרגיע את הנפש להשיב את האיזון הנפשי למטופל.

טיפים לכל מי שסובל מהמחלה

כפי שניתן להסיק, פסוריאזיס בפנים לא יפגע רק בעור עצמו. מאחר שלא ניתן להחביא את הצלקות ואת הנגעים, האנשים הסובלים מהם עלולים לפתח חרדות או דיכאון. ואלו גורמים לרמות מתח מאוד גבוהות שיש להם קשר עם התפרצות המחלה והחמרה שלה. על כן, מדובר לעיתים בכדור שלג שלא ניתן להשתלט עליו. הפנים שלנו הוא מה שנחשוף לעולם בחוץ והוא כרטיס הביקור הראשוני שלנו. חולים רבים מוצאים ששיתוף הקושי יכול להקל ולהפחית את רמות המתח שלהם.

שיתוף אנשים שקרובים אליהם עשוי לעזור בעיקר אם הם יוכלו לקבל תמיכה גדולה יותר. יחד עם זאת, אם אדם שמרגיש לא בנוח מומלץ לו לפנות לפסיכולוג או קבוצת תמיכה מתאימה. הטיפול יכלול גם משחות וקרמים שונים שיש בהם סטרואידים וכדאי להגיע לרופא שידע להמליץ על המשחות היעילות בהתאם לכל מקרה. בנוסף, מומלץ לעשות שימוש בתכשירים קוסמטיים טבעיים, לרבות באזור עור הפנים ולוודא כי הוא מקבל את רמת הלחות שהוא זקוק לה וגם להקפיד למרוח קרם הגנה עם מקדם גבוה.

טיפול טבעי על ידי הרפואה הסינית מתייחס לכל אדם ולכל אורח חייו ולא רק לתסמינים של המחלה. על כן, מטרת הטיפול היא העלאת מודעות לגבי הבריאות הכללית אורח חייו של האדם תוך שיפור התסמינים של פסוריאזיס בפנים.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

מעוניינים בפרטים מלאים? השאירו פרטים!
תוכן עניינים
מה חדש באתר?
Call Now Button
עדכון סגר הקורונה:

לקוחות יקרים, בהתאם להחלטת הממשלה להטלת סגר כללי ברחבי הארץ, לא תיהיה קבלת קהל בתקופת סגר זו. 
עם תום הסגר, אנו נחזור לפעילות מלאה ונשמח לתת לכם את השירות הטוב ביותר!