פטריה בקרקפת

אשה מגרדת את הראש

פטריה בקרקפת או בשמה העברי גזזת היא מחלה פטרייתית של השיער. באנגלית גם מכונה RING WORM כיוון שהיא גורמת לסימנים מעגליים על העור וזה מתבטא לעיתים קרובות בפצע עם שוליים וגבולות מוגבהים. בנוסף, היא יכולה לגרום לכתמים קטנים ומגרדים בעור וכן לקשקשים. גזזת היא זיהום מאוד מדבק שמתפשט בדרך כלל דרך במגע בין אנשים בשונה מפסוריאזיס, שימוש משותף במסרקים, מגבות, כובעים או כריות. היא נפוצה בעיקר בקרב ילדים, אך עלולה להדביק אדם בכל גיל. מה הם התסמינים וכיצד אפשר לטפל בפטרייה בקרקפת? כל התשובות במאמר הבא.

אבחון של פטריה בקרקפת למטופל

מהם הגורמים לתופעה של פטרייה בקרקפת

פטריות שיכולות לגרום לגזזת הן: מיקרוספורום, אפידרמופיטון וטריכופיטון, הן משגשגות על רקמות מתות כמו ציפורניים, שיער ועל העור. פטריות אלה מעדיפות תנאי חום ולחות, לכן הן נוטות להתרבות על עור מיוזע. כמו כן, צפיפות יתר והיגיינה לקויה מגבירים את התפשטות הגזזת. חיות מחמד בבית כגון חתולים וכלבים יכולות להפיץ גזזת, גם חיות משק כמו עזים, פרות וסוסים יכולות לשאת את הפטריות הללו, עם זאת – ייתכן שחיות אלו לא יראו סימני זיהום ועדיין יעבירו אותו לבני אדם.

תסמינים לפטרייה בקרקפת

התסמינים השכיחים ביותר לגזזת הם כתמים מגדרים בקרקפת. חלק מהשיער עשוי לנשור ולהשאיר אזורים קשקשיים, אדומים או קרחות. ללא טיפול מתאים, אזורים אל עשויים להתפשט בהדרגה.
תסמינים נוספים עשויים לכלול:

 • שיער שביר
 • קרקפת כואבת
 • בלוטות לימפה נפוחות
 • חום נמוך
שיער עם קשקשים

איך מאבחנים פטריה בקרקפת

לעיתים קרובות מספיק בבדיקה חזותית כדי שהרופא יוכל לאבחן גזזת בקרקפת. הרופא שלכם עשוי להשתמש באור מיוחד הנקרא מנורת ווד כדי להאיר את קרקפתך ולקבוע אם יש סימני זיהום. בנוסף, הרופא עשוי גם לקחת דגימת עור או שיער כדי לאשר את האבחנה. לאחר מכן הדגימה נשלחת למעבדה כדי לקבוע את הימצאותן של פטריות, זה כולל הסתכלות על השיער שלך או בדיקת קשקשי הקרקפת תחת מיקרוסקופ. תהליך זה עשוי לקחת עד שלושה שבועות.

כמה זמן זה יכול להימשך

פטריה בקרקפת יכולה להימשך זמן רב ללא טיפול ולהתפשט לעוד באזורים בגוף. למרות שהמחלה יכולה גם להיעלם מעצמה, חשוב לטפל בה בעיקר בגלל שהיא עלולה להדביק אנשים אחרים וגם כדי להימנע מפגיעה בלתי הפיכה בזקיקי שיער נשירת שיער והתקרחות.

אשה מגרדת את הראש עם חשש לפטריה

טיפולים והחלמה של פטריה בקרקפת

התרופה המובילה ביותר נגד פטריות בקרקפת הן גריזופולווין. את התרופה נוטלים דרך הפה לתקופה של שישה שבועות וחשוב להיות מודעים לתופעות הלוואי השונות שיש לה. יש ליטול אותה תמיד אחרי ארוחה ולהימנע מחשיפה לשמש כיוון שהיא מגבירה רגישות לשמש. הנה כמה מתופעות לוואי אפשריות לתרופה:

 • הקאות
 • עייפות
 • חולשה
 • סחרחורת
 • תגובות אלרגיות לרגישים לפניצילין.
 • כאבי ראש
 • פריחה

בנוסף, הרופא שלכם עשוי לרשום לכם שמפו רפואי להסרת פטריות ולמנוע את התפשטות הזיהום. השמפו מכיל מרכיב הפעיל נגד פטריות – קטוקונזול או סלניום גופרתי. שמפו רפואי יכול לסייע במניעת התפשטות הפטרייה, אך יחד עם זאת, הוא אינו נפטר מהגזזת. עליכם לשלב אותו יחד עם טיפול תרופתי. לרוב משתמשים בשמפו למשך חודש לפחות לעיתים יהיה צורך לבצע קרחת בראש על מנת לטפל באופן יסודי בהתפשטות לצורך זה תוכלו לרכוש פאה לגברים עד לתקופה שיגדל השיער בחזרה. במהלך החפיפה יש להשאיר את השמפו למשך חמש דקות על הקרקפת ואז לשטוף אותו.
במידה ואתם סובלים מקרחות כתוצאה מגזזת, לאחר החלמה מלאה תוכלו לבצע השתלת שיער במקומות הקרחים.

החלמה והדבקה מחודשת

חשוב להבין שההחלמה מגזזת יכולה לקחת זמן. למעשה, יכול לקחת יותר מחודש כדי לראות שיפור כלשהו. תהיו סבלניים ותמשיכו לקחת את כל התרופות בהתאם להוראות הרופא. ייתכן ותצטרכו לגשת לבדיקה נוספת יחד עם ילדיכם לאחר 4 או 6 שבועות כדי לוודא שהזיהום מתחיל להיעלם. כאמור, זה יכול להיות קשה להיפטר מגזזת ואפשר לחלות בזיהום יותר מפעם אחת. תופעות ארוכות טווח עשויות לכלול אזורים קרחים בקרקפת או צלקות אשר יצריכו אתכם לבצע השתלת שיער בישראל או בכל מקום אחר בעולם.
לאחר טיפול בגזזת, יש לבדוק את חיות המחמד בבית ואת בני המשפחה האחרים במידת הצורך, זה יוכל למנוע הדבקה מחודשת. תפרידו שימוש במגבות, מסרקים, כובעים או פריטים אישיים אחרים עם בני משפחה. לאחר הטיפול יש לוודא שאתם חיטאתם היטב את כל המסרקים שהיו בשימוש ועושים כביסה למגבות, ציפיות וכו'.

מאמרים נוספים שעלולים לענין אתכם

מעוניינים בפרטים מלאים? השאירו פרטים!
תוכן עניינים
מה חדש באתר?
Call Now Button
עדכון סגר הקורונה:

לקוחות יקרים, בהתאם להחלטת הממשלה להטלת סגר כללי ברחבי הארץ, לא תיהיה קבלת קהל בתקופת סגר זו. 
עם תום הסגר, אנו נחזור לפעילות מלאה ונשמח לתת לכם את השירות הטוב ביותר!