נשירת שיער אצל נשים

נשירת שיער אצל נשים

למרות שנשירת שיער עשויה להיראות כבעיה בולטת יותר אצל גברים, נשים נוטות לאבד שיער כמעט באותה מידה. רוב הנשים יבחינו בכך בשנות ה-50 וה- 60 לחייהן, אך זה יכול לקרות בכל גיל ומהרבה סיבות שונות. ההערכה היא כי יותר מ -50% מהנשים יחוו נשירת שיער ניכרת במהלך חייהן.
הדרך הטובה ביותר לדמיין את הליך צמיחת השיער זה לדמיין גינת ירק. כמות השיער והצמיחה זה תוצאה ישירה של מה שקורה “מתחת לאדמה”. כמו במחזור גידול של גינת ירק, מחזור צמיחת שיער סטנדרטי מוציא “פרי” (שיער) וכמות השיער וכן חוזק השיערה והשורשים זה תוצאה ישירה של דרכי הטיפול ומידת ההשקעה שלנו בגינה שלנו. כל שינוי יכול להשפיע על כמות ואיכות השיער שצומח.
פגיעה במחזור צמחית השיער עלול להוביל לנשירת שיער אינטנסיבית. גורמים מפריעים למחזור הצמיחה כמו תרופות, מחלות, זיהומים או כימיקלים, תזונה לקויה, שינויים הורמונליים ולחץ עלולים לשבש את קצב צמיחת השיער שלך.
במאמר הבא נעבור על הדברים החשובים בכל הנוגע לנשירת שיער אצל נשים ועל הפתרונות שיש לטיפול בתופעה.

נשירת שיער נשית

נשירת שיער אצל נשים – קצת רקע

נשירת שיער כשמה היא מתרחשת כאשר אישה חווה איבוד כבד ובלתי צפוי של שיער. בדרך כלל, בני אדם משילים בערך 100 שערות בודדות ביום, זה אולי נשמע הרבה אך זה לא באמת מורגש ולא ניתן לראות שינוי רציני. נשירת השיער זה חלק מהאיזון הטבעי – שערות מסוימות נושרות בעוד שאחרות צומחות ומחליפות אותן. התקרחות זה דבר שונה מנשירת שיער רגילה ונגרמת כאשר יותר שיער נושר אך פחות שיער צומח – האיזון נקטע ולאט לאט באזורים מסוימים בראש ניתן להבחין בהיווצרות קרחות.

שיער עובר שלושה מחזורים שונים:

  1. צמיחה – יכול להימשך בין שנתיים לשמונה שנים. בשלב זה 85-90% מהשיער שעל הראש צומח.
  2. מעבר – זה השלב שזקיקי השיער מתכווצים והשיער מתחיל להיפרד מהשורשים שחב זה נמשך כשבועיים.
  3. נשירה – לאחר שלב המעבר מתחיל של הנשירה והוא נמשך בין חודשיים ועד ארבעה חודשים.

מה הגורמים העיקריים לנשירת שיער אצל נשים?

כאמור, התקרחות יכולה להתחיל בכל שלב של החיים וישנם מספר רב של גורמים שיכולים לעודד נשירת שיער אצל נשים.

  • היסטוריה משפחתית (תורשה) – לאיבוד שיער ותורשה יש קשר ישיר ולרוב יופיע בחלק הקדמי של הראש. להיסטוריה המשפחתית שלכם יש משקל כבד ויכול להיות שנשירת השיער שלכן זה כתוצאה מגנטיקה. לרוב כשהתקרחות מתחילה הדבר הראשון שהרופא ישאל זה אם יש היסטוריה של התקרחות במשפחה, גם אצל הגברים וגם אצל הנשים במשפחה.
  • תזונה ושינויים הורמונליים – לתזונה שלנו יכולה להיות השפעה על קצב נשירת השיער, מזונות מעובדים ומזונות דלים בוויטמינים יכולים להוביל לאיבוד שיער זמני ואם נחזור רגע לדימוי מתחילת המאמר, גינת הירק שלכם חייבת דישון והזנה כדי להצמיח פרי בריא. בנוסף, שינויים הורמונליים גם יכולים להוביל לנשירת שיער אצל נשים ובעיקר בתקופות ההיריון ואחרי הלידה.
  • סגנון שיער – עוד גורם שיכול להשפיע על נשירת השיער זה עיצוב השיער. סוג זה של נשירת שיער מוכר גם כהתקרחות “גרירה”. סגנון תסרוקות המושכות שורשים, כמו קוקו צמוד, צמות או “ראסטות” מעודד את היפרדות השיערה מהשורש ואפילו יכול לגרום לאובדן קבוע במידה וזקיקי השיער נפגעים.
  • מתח או הלם קיצוני בגוף – לחץ יכול להיגרם מהרבה סיבות ויכול להוביל להרבה בעיות בריאותיות כשאחת מהן זה נשירת שיער זמנית. אירועים כמו ירידה אינטנסיבית במשקל, ניתוחים, תאונות פיזיות, מחלות, לידות, טראומה נפשית וכו’ יכולים להכניס את הגוף למצב של הלם, דבר שמעודד איבוד שיער והתקרחות.
  • טיפולים תרופתיים – תרופות וטיפולים רפואיים מסוימים יכולים לגרום לנשירת שיער פתאומית שיכולה להתרחש בכל מקום בגוף. תרופות כמובן באות לנסות לעזור לנו ולשפר את מצבנו הרפואי אך לחלקם יש תופעות לוואי קשות (ואחד מהם זה התקרחות), שימוש בתרופות לטיפול במחלות לב, לחץ דם, תרופות פסיכיאטריות שונות וכמובן כימותרפיה מעלה את הסיכוי לנשירת השיער שיכול להיות קבוע אם זקיקי השיער נפגעים.
  • מצבים רפואיים אחרים: Alopecia areata היא מחלת עור אוטואימונית הגורמת לנשירת שיער ודילול השיער לרוב בראש ולעיתים אף בחלקים אחרים בגוף.
גירודים בקרקפת

הקשר בין נשירת שיער אצל נשים לגיל המעבר

במהלך גיל המעבר, ייתכן שתבחיני באחד משני שינויים שקורים בשיער שלך. יכול להיות שהשיער יתחיל לצמוח במקומות שלא צמח קודם או לחלופין, השיער שיש לך יתחיל להתדלדל. תהליך ההזדקנות עשוי לגרום לכך שנשים מסוימות חוות נשירת שיער בתבנית נשית (FPHL) הנקראת גם התקרחות אנדרוגנטית/ התקרחות אנדרוגנית, שיכולה להוביל לעיתים קרובות לכך שהשיער באזור מרכז הראש מתחיל להיות דליל ונוצר מעין “כתר” של שיער סביב הראש.
סיבה אחת עשויה להיות שינוי ברמות ההורמונים במהלך גיל המעבר – רמות האסטרוגן והפרוגסטרון יורדות וההשפעה של האנדרוגנים (ההורמונים הגבריים) הופכות ליותר מורגשות.
סיבה נוספות היא שבמהלך גיל המעבר ואחריו, השיער עשוי להיות עדין יותר (דק יותר) מכיוון שזקיקי השיער מתכווצים. השיער צומח לאט יותר ונושר בקלות רבה יותר במקרים אלה.

טיפול בנשירת שיער אצל נשים

ישנם מספר דרכים לטפל בהתקרחות אצל נשים. ברוב המקרים יש צורך בטיפול ארוך טווח בכדי לעצור את נשירת השיער ולסייע במניעת נשירת שיער בעתיד וכן לעודד צמיחה מחודשת של השיער.

טיפול תרופתי – הטיפול התרופתי בנשירת שיער אצל נשים מתחלק לשתים. האחת טיפול מקומי במשחות מינוקסידיל והשנייה נטילת כדורים באופן אוראלי כמו ספירונולקטון. הטיפול הינו לטווח ארוך בשני המקרים וניתן להתחיל לראות תוצאות כבר מהשבועות הראשונים.
טיפול תרופתי לא תמיד יהיה יעיל לכל אחת ולרוב יופיעו תופעות לוואי לא נעימות כמו בחילות, יובש בפה, סחרחורות ועוד.
השתלת שיער – חלק מהנשים עשויות לבחור בהשתלת שיער מכיוון שזה הליך פשוט יחסית וללא תופעות לוואי מטרידות. ההליך מתבצע עם הרדמה מקומית למניעת כאבים ולוקח מספר שעות בודדות. במהלך השתלת שיער, רופא מסיר פיסות עור ושיער מאזור עם צמיחת שיער בריאה ומושתל אותו למקום אחר בו חסר השיער. האזור שממנו הרופא לוקח את השיער נפגע והתוצאות כמובן מיידיות.

לסיכום:

נשירת שיער אצל נשים זה דבר לא פשוט שיכול לפגוע בביטחון העצמי ובאיכות החיים. אך למזלנו נשירת שיער זאת לא גזרת גורל. הקדמה הביאה לנו טיפולים יעילים שיכולים לפתור את הבעיה ביעילות ולעזור לך ליהנות מראש מלא בשיער שופע ומהמם.
מעוניינת בטיפול אחת ולתמיד בנשירת שיער? אנו מזמינים אותך ליצור קשר עם אסתטיקה ויופי ישראל לקבלת מידע וייעוץ.

קראי גם את המאמרים הבאים

מעוניינים בפרטים מלאים? השאירו פרטים!
תוכן עניינים
מה חדש באתר?
Call Now Button
עדכון סגר הקורונה:

לקוחות יקרים, בהתאם להחלטת הממשלה להטלת סגר כללי ברחבי הארץ, לא תיהיה קבלת קהל בתקופת סגר זו. 
עם תום הסגר, אנו נחזור לפעילות מלאה ונשמח לתת לכם את השירות הטוב ביותר!