נשירת שיער

סירוק שיער

נשירת שיער היא תופעה מאוד נפוצה אצל גברים ואצל נשים והיא מגיעה בדרגות חומרה שונות, היא יכולה להיות קלה יחסית וגם קשה. אם אתם מוצאים את עצמכם כל יום עם ניקוז מקלחת סתום או שאתם שואבים שוב ושוב את השטיח שלכם מהשיער שלכם – יש סיכוי שאתם צריכים לגשת לרופא שלכם ולעשות כמה בדיקות. נשירת שיער – למה זה קורה? ומה עושים? האם יש באמת פתרונות? כל התשובות במאמר הבא.

נשירת שיער אצל גברים

מהי נשירת שיער?

בממוצע אנחנו מאבדים כ-80 שיערות ביום, אבל אם אתם מבחינים שהכמות עולה ושהמסרק שלכם לא מפסיק לאסוף עוד ועוד שיער מהקרקפת יש לכך מספר סיבות אפשריות, אפילו יותר מדי מה שעלול פעמים רבות להקשות על אבחון מדויק ובכך להגדיל את הנשירה ואת הנזקים.

נשירת שיער אומנם לרוב מתרחשת רק בקרקפת אך לעיתים יכולה להשפיע כל הגוף כמו אלופציה. חשוב לציין שאף כי אלופציה נפוצה יותר בקרב מבוגרים, היא יכולה להופיע גם אצל ילדים.
במצב בריא, שיער חדש מחליף את השיער שנושר, אך זה לא תמיד קורה. נשירת שיער יכולה להתפתח בהדרגה לאורך השנים או להתרחש בפתאומיות. נשירת שיער יכולה להיות קבועה או זמנית.

נשירת שיער על המסרק

הגורמים לנשירת שיער

ראשית, חשוב מאוד לפנות לרופא או לרופא העור שלכם, הם ינסו לקבוע מה הגורמים האפשריים לנשירת שיער. הגורם השכיח ביותר לאובדן שיער הוא התקרחות גברית או נקבית תורשתית.
אם יש לכם היסטוריה משפחתית של התקרחות, ייתכן שיש לכם סוג כזה של נשירת שיער. הורמוני מין מסוימים יכולים לעורר נשירת שיער תורשתית וזה עשוי להתחיל להתבטא כבר בגיל ההתבגרות.
במקרים מסוימים, אובדן שיער עלול להתרחש תוך עצירה פשוטה במחזור צמיחת השיער, מחלות רקע, ניתוחים או אירועים טראומטיים שעלולים לעורר נשירת שיער. עם זאת, אל ייאוש, במקרים רבים השיער שלכם בדרך כלל יתחיל להתחדש מעצמו ללא טיפול.

הנה כמה מהגורמים שיכולים לגרום לנשירת שיער:

שינויים הורמונליים יכולים לגרום לנשירת שיער זמנית:

 • היריון
 • לידה
 • הפסקת שימוש בגלולות למניעת הריון
 • הפסקת ווסת
 • מצבים רפואיים העלולים לגרום לנשירת שיער כוללים:
 • מחלת בלוטת התריס
 • alopecia areata (מחלה אוטואימונית שתוקפת את זקיקי השיער)
 • דלקות בקרקפת כמו גזזת
 • זאבת
 • נשירת שיער יכולה לנבוע גם מתרופות המשמשות לטיפול במחלות שונות:
 • מחלת הסרטן
 • לחץ דם גבוה
 • דלקת פרקים
 • דיכאון
 • בעיות לב

הלם רגשי או פיזי עלול לעורר נשירת שיער, לדוגמה:

מוות במשפחה
ירידה קיצונית במשקל
חום גבוה
לאנשים עם טריכוטילומניה (הפרעת תלישת שיער) יש צורך לתלוש את שיערם, בדרך כלל מהראש, הגבות או הריסים.

בנוסף, נשירת שיער יכולה לנבוע מתסרוקות שמפעילות לחץ על הזקיקים על ידי משיכת השיער בחוזקה מאוד, תזונה חסרת חלבון, ברזל וויטמינים אחרים יכולה גם היא לגרום לשיער דליל.

נשירת שיער אצל נשים

אבחון נשירת שיער

אובדן שיער מתמשך מעיד לרוב על בעיה בריאותית – קלה או קשה. הרופא שלכם יכול לקבוע את הגורם לנשירת השיער שלך וכן על סמך בדיקה גופנית והיסטוריית הבריאות שלכם. במקרים מסוימים, שינויים תזונתיים יומיומיים יכולים לעזור ולפתור את הבעיה. הרופא עשוי גם לשנות את התרופות המרשם שלכם. במצבים בהם הרופא יחשוד במחלה אוטואימונית או במחלת עור, ייתכן והוא יצטרך לקחת ביופסיה מהעור בקרקפתכם – פעולה שכרוכה בהסרה בזהירות של חלק קטן של העור לבדיקת מעבדה (בהרדמה מקומית) חשוב לזכור שצמיחת שיער היא תהליך מורכב וייתכן שייקח זמן לקבוע את הגורם המדויק לנשירת השיער שלכם.

מהן אפשרויות הטיפול בנשירת שיער?

תרופות – אם נשירת השיער שלעם נגרמת על ידי מחלת רקע, יהיה צורך לטפל במחלה הזו. אם תרופה מסוימת גורמת לנשירת השיער, הרופא שלכם עשוי להמליץ להפסיק להשתמש בה למשך מספר חודשים עד שיהיה שיפור בנשירה. ניתן לקבל תרופות לטיפול בהתקרחות דפוסית (תורשתית).

האפשרויות הנפוצות ביותר כוללות:
תרופות ללא מרשם
, היא מגיעה בצורת נוזל ושמפו והמוצרים שמבוססים על החומר הפעיל הזה עוזרים לאנשים רבים להצמיח מחדש את השיער או לפחות להאט את קצב הנשירה. יש לקחת בחשבון שזה עשוי לקחת לפחות חצי שנה כדי לראות תוצאות ותופעות לוואי אפשריות כוללות גירוי בקרקפת וצמיחת שיער לא רצויה על עור הפנים והידיים.
תרופה נוספת שמשתמשים בה היא פינסטרייד – תרופת מרשם לגברים. גברים שנוטלים את התרופה מדווחים על האטה באובדן שיער וחלקם עשויים לראות צמיחה מחודשת – החיסרון שעשוי לקחת זמן עד שתראו אם זה אכן עובד בשבילכם או לא. תרופה זו פחות מאימה לגברים מעל גיל 60. תופעות לוואי נדירות לפינסטרייד: ירידה בחשק מיני וסיכון מוגבר לסרטן הערמונית.
יש אפשרויות נוספות שכוללות תרופות כמו ספירונולקטון, אלדקטון, ודורטסטריד.

טיפולים מתקדמים

השתלת שיער – בחלק מסוגי נשירת השיער ניתן לעשות השתלת שיער או ניתוח שיקום שיוכלו להפיק את המקסימום מהמשיער שנותר לכם ולהעניק לכם מראה מלא ושופע. במהלך הליך השתלת השיער, דרמטולוג או מנתח קוסמטי מסיר שיער מחלק מהראש שיש לו שיער ומשתיל אותו לנקודה אחרת שקרחת משיער. מדובר בהליך בטוח, אפקטיבי והוא לא מצריך אשפוז, אך הוא כואב ולכן תקבלו תרופת נוגדות כאבים כדי להקל על אי הנוחות. סיכונים אפשריים כוללים דימום, חבורות, נפיחות וזיהום. יתכן שתזדקקו ליותר מניתוח אחד כדי להשיג את האפקט שאתם רוצים.

שינויים באורח חיים: בנוסף לטיפולים שהוצעו, מומלץ לשלב אותן עם שינוי כללי באורח חיים שיגרום לכם להרגיש טוב יותר. מנקודת הנחה שאינכם סובלים מנשירת שיער כתוצאה ממחלת רקע קשה – יש סיכוי שטריגר נפשי הוא טריגר לנשירה. הקפידו לשמור על רוגע, לעשות פעילות גופנית מספר פעמים בשבוע ולהתאים תפריט תזונה שעשיר בכל אבות המזון והוויטמינים שהגוף שלנו זקוק להם.

כמה מילות סיכום

אתם יכולים לעצור או להפוך נשירת שיער לפחות אגרסיבית, במיוחד אם זה נובע ממצב רפואי חולף. נשירת שיער תורשתית עשויה להיות יותר קשה לטיפול אך כיום ישנם טיפולים אפקטיביים גם בשבילה כמו השתלות שיער. בקרו את הרופא שלכם ובחנו את כל האפשרויות שעומדות בפניכם.

טיפולים נוספים ומאמרים באתר

מעוניינים בפרטים מלאים? השאירו פרטים!
תוכן עניינים
מה חדש באתר?
Call Now Button
עדכון סגר הקורונה:

לקוחות יקרים, בהתאם להחלטת הממשלה להטלת סגר כללי ברחבי הארץ, לא תיהיה קבלת קהל בתקופת סגר זו. 
עם תום הסגר, אנו נחזור לפעילות מלאה ונשמח לתת לכם את השירות הטוב ביותר!